Meet the Regional Team

Our Regional Team is made up of Team Leaders, Subject Matter Specialists, Advisers and Team Members, including 7 District Lead Volunteers who lead Scouting across the Region. To see our Trustee Board Click here.

Senior Leadership Team

Martin Elliot

Martin Elliot

Lead Volunteer for South East Scotland

George Brightman

George Brightman

Regional Youth Lead

Mike Treanor

Mike Treanor

Volunteer Development Lead

Vacant

Vacant

Programme Lead

Nacho Luna Borrás

Nacho Luna Borrás

Support Lead

John Cannon

John Cannon

Regional Centres Lead

Alison Robertson

Alison Robertson

Inclusion Lead

Jo Mitchell

Jo Mitchell

Safeguarding Lead

Scott Goddard

Scott Goddard

Transformation Lead

Regional Leadership Team

Andy Beaumont

Andy Beaumont

District Lead Volunteer, Borders

Hilary Cartwright

Hilary Cartwright

District Lead Volunteer, East Lothian

Colin Liddle

Colin Liddle

District Lead Volunteer, Pentland

Alan Gueldner

Alan Gueldner

District Lead Volunteer, Borders

Bill Ramsay

Bill Ramsay

District Lead Volunteer, Edinburgh North East

Niall Phillips

Niall Phillips

District Lead Volunteer, Pentland

Vacant

Vacant

District Lead Volunteer, Braid

Richard Fairbairn

Richard Fairbairn

District Lead Volunteer, Midlothian

Martin Southern

Martin Southern

District Lead Volunteer, Pentland

Jo Mitchell

Jo Mitchell

District Lead Volunteer, Craigalmond

Neil Hogg

Neil Hogg

District Lead Volunteer, Pentland

Volunteer Development Team

Vacant

Vacant

Learning Lead

Alison Thomson

Alison Thomson

Welcome Process Lead

John Bruce

John Bruce

Awards Lead

Vacant

Vacant

Volunteer Recruitment Lead

Vacant

Vacant

Volunteer Retention Lead

Programme Team

Neil Hogg

Neil Hogg

Lead for Younger Sections

Bruce MacDonald

Bruce MacDonald

Permits and Activities Lead

John Buchanan

John Buchanan

Lead for Explorers

David Newton

David Newton

SEEE Lead

Laura Haley

Laura Haley

Lead for Scout Network

Vacant

Vacant

Top Awards Lead

Allison Gamble

Allison Gamble

Explorer Scout Young Leaders

Simon Innes

Simon Innes

Lead for International

Support Team

Donald MacKay

Donald MacKay

Blair Atholl Lead

Kieran Collins

Kieran Collins

Communications Lead

Alan Hunter

Alan Hunter

Lead for Gang Show

Gang Show Team

Vacant

Vacant

Gang Show Learning Lead

Michael Walker

Michael Walker

Gang Show Security/Archive

Vacant

Vacant

Gang Show PVGs

Regional Centres Team

Peter Casebow

Peter Casebow

Bonaly Lead

Malcolm Leckie

Malcolm Leckie

Longcraig Lead

Regional Staff

The Region has a staff team composed of Scouting Support Officers and a small team which manages Bonaly Scout Centre. The team also supports Scouting across the seven Districts, at Bonaly Scout Centre, and at Longcraig Water Activities Centre

Nacho Luna Borrás

Nacho Luna Borrás

Scouting Support Lead

Amy Irvine

Amy Irvine

Scouting Support Officer

Mark Campbell

Mark Campbell

Bonaly Site Warden

Barry Johnston

Barry Johnston

Bonaly Deputy Site Warden